Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Efekty gitarowe (kostki efektowe)

Efekty gitarowe to nieodłączny element brzmienia gitary elektrycznej. Dzięki nim można uzyskać niepowtarzalne efekty dźwiękowe, które dodają muzyce charakteru i emocji. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór efektów gitarowych, w tym klasyczne overdrive'y, wzmacniacze, modulatory, delay, reverb oraz wiele innych. Każdy z nich charakteryzuje się unikalnym brzmieniem, co pozwala na kreowanie różnych stylów muzycznych. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia są wysokiej jakości i pochodzą od renomowanych producentów. Dzięki temu masz pewność, że Twój sprzęt muzyczny będzie brzmiał idealnie, a Ty będziesz mógł cieszyć się pełnią swojego talentu i pasji.

Możliwych jest kilka sposobów zmiany sygnału, wykorzystywanych w efektach gitarowych:

 

Efekty gitarowe, co robią?

 

 

Zmiana zakresu dynamicznego sygnału:

 • Kompresor – urządzenie do kompresji dynamiki (zawężania zakresu dynamicznego instrumentu).
 • Ekspander – urządzenie poszerzające zakres dynamiczny instrumentu.
 • Limiter – rodzaj kompresora nie pozwalający, aby średnia amplituda sygnału przekroczyła pewną ustalona wartość graniczną.
 • Equalizer – urządzenie pozwalające na korekcję barwy dźwięku. Składa się z zespołu filtrów, które służą do podbijania lub tłumienia określonego zakresu częstotliwości. Najczęściej spotykane są korektory graficzne.

Obcinanie amplitudy (powoduje wprowadzanie harmonicznych do sygnału, jako skutek zniekształceń nieliniowych):

 • Fuzz – prekursor overdrive distortion, zamienia sygnał wejściowy w sygnał quasi prostokątny. Odpowiada to wprowadzeniu nieparzystych harmonicznych do sygnału. Uzyskane brzmienie jest ziarniste i skompresowane. Efekt był z początku implementowany za pomocą uszkadzania membrany głośnika, a następnie na drodze elektronicznej, przez obcinanie wierzchołków sygnału na półprzewodnikowych elementach germanowych. Wynalazcą był amerykański inżynier dźwięku Glenn Snoddy.
 • Distortion (pol. zniekształcenie) – powoduje charakterystyczny metaliczny dźwięk gitary, uzyskiwany dzięki wprowadzaniu harmonicznych. Charakteryzuje się stosunkowo agresywnym brzmieniem.
 • Overdrive (pol. przester) – efekt podobny do distortion, jednak mniej agresywny w brzmieniu. W zamyśle ma symulować przesterowany wzmacniacz lampowy.

Efekty modulacyjne:

 • Pitch Shifter – zmiana częstotliwości – polega na zmianie sygnału w dziedzinie częstotliwości (FFT).
 • Chorus (pol. chór) – uzyskiwany przez zmieszanie sygnału bezpośredniego z sygnałem opóźnionym o ok. 20 ms. Jest to równoznaczne z zastosowaniem filtru grzebieniowego.
 • Flanger – jeden z najstarszych efektów, wykorzystywany już przez Beatlesów – jest odmianą chorusa, w którym czas opóźnienia sygnału jest mniejszy, wynosi ok. 5 ms, a do tego wyposażony w sprzężenie zwrotne, dzięki któremu część sygnału z wyjścia efektu trafia z powrotem na jego wejście. Uzyskiwane brzmienie jest „mokre”, przypomina efekty „kosmiczne”.
 • Panner – efekt polegający na okresowym przesuwaniu panoramy sygnału stereo z lewej strony na prawą i z powrotem.
 • Delay – efekt polegający na dodaniu do sygnału jego powtórzeń odległych w czasie o interwał od kilkudziesięciu ms do kilkunastu sekund.
 • Reverb (pol. pogłos) – efekt symulujący reakcję pomieszczenia na sygnał. Realizowany typowo za pomocą sprężyn pogłosowych, elektronicznie: analogowo lub cyfrowo, poprzez zwielokrotnienie efektu Delay.