Korektory fazy

Aktywne filtry

Grid
List

Korektory fazy

Korektory fazy są elementami akustycznymi, które mają za zadanie poprawić jakość dźwięku emitowanego przez głośniki. Korektory fazy mają kształt stożka lub kopuły i są umieszczane na membranach głośników niskotonowych lub średniotonowych.

Zadaniem korektorów fazy jest zredukowanie efektu zwany “przesunięciem fazowym”, który polega na tym, że dźwięk z różnych części membrany dociera do słuchacza w różnym czasie. Przesunięcie fazowe powoduje pogorszenie jakości dźwięku, szczególnie w zakresie średnich i wysokich częstotliwości.

Korektory fazy działają tak, że opóźniają dźwięk z centralnej części membrany i przyspieszają dźwięk z brzegowej części membrany. W ten sposób uzyskuje się lepszą koherencję i spójność sygnału akustycznego.

Korektory fazy stosuje się głównie w systemach nagłośnienia profesjonalnym i studyjnym, gdzie liczy się wysoka jakość i wierność reprodukcji dźwięku. W systemach nagłośnienia domowego korektory fazy są rzadziej spotykane, ponieważ mogą być kosztowne i trudne do zamontowania.

Korektory fazy nie należy mylić z korektorami tonalnymi, które są urządzeniami elektronicznymi służącymi do regulacji głośności w określonych pasmach częstotliwości. Korektory tonalne mogą być używane do poprawy brzmienia systemu nagłośnienia, ale nie eliminują problemu przesunięcia fazowego.