Klawiatury sterujące

Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Klawiatury sterujące MIDI / USB / DAW

Klawiatura sterująca – elektroniczny instrument muzyczny, którego głównym zadaniem nie jest bezpośrednie wydobycie dźwięku, lecz sterowanie innym instrumentem elektronicznym (modułem brzmieniowym) poprzez standard MIDI lub CV/Gate.

Urządzenie służące do produkcji muzyki, za pomocą programu DAW (digital audio workstation). W odróżnieniu od keyboardów czyli syntezatorów, klawiatury sterujące, nie mają wbudowanego modułu brzmieniowego i nie można ich podłączyć bezpośrednio do nagłośnienia.

Charakterystyka klawiatur sterujących

Przy wyborze kontrolera, zwracamy głównie uwagę na ilość klawiszy i funkcjonalność klawiatury. Występują wersje 25, 37, 49, 61 lub 88 klawiszowe. W zależności od tego jaki wybierzemy model klawiatury, musi ona sprostać naszym wymaganiom, np. do celów mobilnych wybierzemy krótszą wersję.

Standard General MIDI

Standard MIDI został stworzony w 1983 roku w celu ujednolicenia komunikacji cyfrowych syntezatorów. Dzięki niemu możliwe było przejście z epoki "ściany syntezatorów" (Wall of synthesizers) do syntezatorów montowanych na przenośnych rusztowaniach (rack mounted synthetizers), które mogły być kontrolowane z jednej klawiatury, przy współpracy z komputerem.

W czasach przed stworzeniem MIDI komunikacja pomiędzy syntezatorami była rozwiązywana w indywidualny sposób. I tak Klaus Schulze jeszcze na długo przed wprowadzeniem tego standardu używał urządzeń komunikacyjnych specjalnie dla niego skonstruowanych, opierających się na protokole podobnym do MIDI.

 

Standard General MIDI, przekrój

 

Opis wyprowadzeń gniazda MIDI:

  1.  – N.C.
  2.  – GND (masa)
  3.  – N.C.
  4.  – Powrót pętli prądowej
  5.  – Przewód "gorący" pętli prądowej

Uwagi: Pin nr 2 podłącza się jedynie przy MIDI OUT i MIDI THRU

Przydatne linki: