Wytwornice dymu

Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Wytwornice dymu

Urządzenie dymu lub „maszyny dymu” (czasami zwane pistolety dymu) są urządzenia wytwarzające gęste pary, aby symulować dymu lub mgły. Urządzenie jest nieodłącznym elementem oświetlenia estradowego.

Zasada działania wytwornicy dymu:

Większość maszyn do dymu odparowuje płyn na bazie wody zawierający glikole lub glicerynę. Inne atomizacji od olejów mineralnych.

W maszynach odparowujących płyn jest pompowany do podgrzewacza i tam natychmiast odparowuje. Duża objętość wytworzonego gazu wystarcza do wytworzenia ciśnienia, które popycha chmurę w kierunku wylotu maszyny. W kontakcie ze świeżym powietrzem z zewnątrz para tworzy gęstą chmurę.

Aby stworzyć jednorodną chmurę, na wylocie maszyny często umieszcza się wentylator, aby dobrze rozproszyć ją w przestrzeni przeznaczonej do wędzenia. W profesjonalnym świecie rozrywki, teatru czy eventów używamy mandryloptera lub różnych typów dość podobnej wentylacji.

** W mandrilloptera wyznaczają, w dziedzinie rozrywki , koncertów , teatru i imprez, duży wentylator na ziemi przeznaczony do mieszania powietrza do rozpraszania mgły na scenie w hali podczas występu. Jego rozmiar to około 45 do 80  centymetrów średnicy.

Zastosowanie wytwornic dymu:

  • Maszyny do dymu są używane głównie do efektów specjalnych w kinie  : mogą odtwarzać wszelkiego rodzaju mgły. Są również używane podczas pokazów , w teatrze, telewizji lub na dyskotekach, aby umożliwić materializację wiązek projektorów .
  • Skromniejsze modele są coraz częściej używane przez osoby prywatne podczas prywatnych przyjęć ( na przykład podczas Halloween ).
  • W laboratoriach mechaniki płynów w tunelach aerodynamicznych instalowane są wyrzutnie dymu w celu wizualizacji trajektorii przepływu powietrza.
  • Strażacy używają ich podczas manewrów, aby stworzyć atmosferę jak najbliższą rzeczywistości.
  • W celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia dostępne są również armatki dymne. Materiały te pozwalają na bardzo duże ilości dymu w ciągu kilku sekund, aby skutecznie zabezpieczyć miejsce lub ludzi.

Wytwornica dymu American DJ VF1100