Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Akordeony

Akordeon – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych. Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk.

Akordeon instrument który budzi skrajne emocje zaliczany do aerofonów lub idiofonów (w tej kwestii od lat toczy się spór instrumentoznawców) Za ojca i wynalazcę uważany jest wiedeński budowniczy organów Cyrill Demian. To właśnie on w raz z synami w 1829r opatentowali instrument o nazwie accordion. Część badaczy twierdzi jednak że pochodzenia instrumentu można upatrywać się we wcześniejszym niemieckim wynalazku z 1822r. Wtedy to Christian Friedrich Ludwig zaprezentował eolinę (handeoline).

Akordeon bardzo szybko zyskał na popularności nie wątpliwie przyczynił się do tego wywodzący się z okolic Castelfidardo we Włoszech, Paolo Soprani. W swoim przydomowym warsztacie w raz z braćmi zaczął wytwarzać instrumenty , które nazwał "harmonische" Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i tak w 1872 roku w centrum Castelfidardo Soprani otworzył fabrykę , która przed końcem XIX wieku zatrudniała 400 osób. Przełomem był rok 1900, kiedy Paolo Soprani na wystawie światowej w Paryżu zaprezentował swoje akordeony. Instrument szybko zyskał popularność i tak zaczęła się jego międzynarodowa kariera.

Akordeony Hohner Baravo

Pierwsze elektroniczne akordeony zostały opracowane na początku lat 60. przez włoską firmę Farfisa, która powstała z połączenia firm Scandalli, Settimio Soprani i Frontalini Farfisa produkowała organy stroikowe wykorzystujące powietrze pod ciśnieniem (np. Microrgan i Pianorgan) i opracowała pierwszy akordeon tranzystorowy, Farfisa Transicord. Nie był on tak naprawdę zaprojektowany, aby naśladować akustyczne brzmienie akordeonu. W tym czysto elektronicznym instrumencie nie było żadnych stroików. Został on zaprojektowany do użycia w połączeniu ze wzmacniaczami Farfisa.

W latach 1960-1962 Farfisa opracowała pierwszą generację akordeonów lampowych Cordovox, CG-2 i CG-3, które wykorzystywały lampy w module brzmieniowym wielkości walizki. Firma pracowała i rozwijała swój pomysł. W 1967 roku Farfisa opracowała CG-4 i CG-5, akordeony tranzystorowe, które posiadały więcej funkcji elektronicznych . W 1971 i 1974 roku opracowano trzecią i czwartą generację akordeonów Cordovox. CAG-1 był połączonym generatorem tonów i wzmacniaczem/głośnikiem klawiatury combo w dużej obudowie.

CRD-251 z 1974 roku miał unowocześnioną elektronikę wykonaną przez japońskich producentów. CL-20 był kolumną głośnikową z obrotowym głośnikiem, który dodawał efekt chorusa. W 1974 roku Farfisa wypuściła serię Transivox, która miała pokładowy generator tonów, który zawierał efekty vibrato, sustain i wah-wah. Kolejnym przykładem akordeonu elektronicznego, o którym warto wspomnieć był Hohner Electravox. To elektroniczny akordeon, który posiadał jeden kanał (połączony kanał lewy i prawy) lub dwa kanały (oddzielne kanały lewy i prawy, co umożliwia niezależne zmiany głośności), 92 przyciski basowe/akordowe, efekt perkusji klawiaturowej dla przycisków basowych i klawiatury, efekt vibrato (z opcjami slow/fast). Electravox posiadał rejestry 16', 8', 5 1/3' i 4'. Strojenie Electravoxa mogło być zmienione tak, aby pasowało do innego instrumentu, takiego jak fortepian lub organy, ale wymagało to zmiany wszystkich 12 głównych generatorów tonów za pomocą specjalnego narzędzia.

Akordeon Cyfrowy

W 2004 roku, po kilku latach badań, Firma Roland zaprezentowała V-Accordion, był to pierwszy na świecie w pełni cyfrowy akordeon, napędzanym przez przełomową technologię Physical Behavior Modeling. Łącząc grywalność akordeonu akustycznego z wygodami nowoczesnego instrumentu cyfrowego, V-Accordion został natychmiast przyjęty przez graczy na całym świecie. Dzisiaj linia akordeonów V-Accordion rozrosła się do szerokiej gamy modeli, od instrumentów studenckich do w pełni funkcjonalnych akordeonów profesjonalnych

Akordeony V są produkowane we Włoszech przez Roland Europe, w Acquaviva Picena w regionie Marche. Fabryka ta jest częścią grupy Roland Corporation, której główna siedziba znajduje się w Japonii. Produkcja Akordeonów V to długi, dokładny i precyzyjnie ułożony proces pracy wynikający z silnej pasji tworzenia atrakcyjnych, wysokiej jakości produktów.

Roland Akordeony