-
MenuPowrót
-
Produkty
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Instalacyjne
- Akcesoria dodatkowe do wzmacniaczy
- Akcesoria instalacyjne
- Centrale nagłośnieniowe
- Głośniki instalacyjne
- Głośniki projekcyjne
- Kolumny instalacyjne
- Kolumny instalacyjne aktywne
- Kolumny instalacyjne Niskonapięciowe
- Kolumny instalacyjne niskotonowe
- Matryce audio
- Moduły dodatkowe
- Powermiksery / centrale 100 V
- Preampy instalacyjne
- Regulatory
- Tunery instalacyjne
- Wzmacniacze instalacyjne
- Wzmacniacze miksujące
- Wzmacniacze Niskonapięciowe
-
Instalacyjne
-
-
Kable
- Inne kable, akcesoria
- Kable BNC
- Kable DMX
- Kable głośnikowe
- Kable HDMI
- Kable instrumentalne
- Kable Jack - Jack
- Kable Jack - RCA
- Kable Jack - XLR
- Kable MIDI
- Kable mikrofonowe
- Kable na metry
- Kable RCA - RCA
- Kable RCA - XLR
- Kable sieciowe
- Kable słuchawkowe
- Kable USB
- Kable zasilające
- Przedłużacze
- Zaciski, opaski kablowe
- Zasilająco – sygnałowe
-
Kable
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- NOWOŚCI
- PROMOCJE
- HOT DEALS
- B-STOCK
- MARKI
- BLOG
- KONTAKT
Mikrofony dynamiczne
Filtrowanie
-
złzł
Aktywne filtry
Mikrofon dynamiczny (magnetoelektryczny)
Definicja mikrofonu dynamicznego:
Termin "dynamiczny" może mieć wiele znaczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk i muzykę. W tym przypadku jednak ma to niewiele wspólnego z "zakresem dynamiki".
W tym kontekście odnosi się to do rodzaju elektromagnetyzmu, który dzieje się np. w dynamie roweru: Kiedy przewodnik elektryczny porusza się w polu magnetycznym, indukowany jest prąd elektryczny.
Mikrofony dynamiczne są więc mikrofonami, które zamieniają dźwięk na sygnał elektryczny za pomocą elektromagnetyzmu.
Dzielą się one na dwie kategorie - mikrofony z ruchomą cewką i mikrofony wstęgowe:
- Mikrofon cewkowy – głównymi elementami cewkowych mikrofonów są nabiegunnik będący źródłem stałego pola magnetycznego oraz membrana uformowana do postaci kulistej czaszy (często specjalnie pofałdowanej, aby zwiększyć obszar podatności), do której z kolei przymocowana jest cewka nawinięta metodą bezszkieletową. Ruch membrany pod wpływem fali mechanicznej powoduje ruch cewki w polu magnetycznym nabiegunnika, co powoduje powstanie w obszarze cewki sił elektromotorycznych, które z kolei powodują przepływ prądu.
Mikrofony te cechuje dobra kierunkowość i skuteczność, uwydatnianie mniejszych częstotliwości akustycznych i rezystancja w granicach kilkuset Ω.
- Mikrofon wstęgowy – odbiornik energii akustycznej stanowi tutaj cienka wstęga aluminiowa, zawieszona między nabiegunnikami magnesu. Tylko jedna strona wstęgi jest otwarta i wystawiona na działanie fal akustycznych. Druga strona jest osłonięta szczelną obudową, zakończoną długą rurką, zwinięta spiralnie w pudle stanowiącym podstawę mikrofonu. Wstęga mikrofonu wykonana jest z paska blachy aluminiowej, pofałdowanego na całej długości, w celu nadania większej giętkości w kierunku ruchu i sztywnienia w kierunku poprzecznym dla zabezpieczenia przed skręcaniem. Ze względu na dużą wrażliwość wstęga jest podatna na wszelkie ruchy powietrza i przy silniejszym podmuchu może ulec trwałemu odkształceniu, a nawet zerwaniu. Dla ochrony przed tym mikrofony osłania się drucianą siatką.
Charakterystyka kierunkowości:
Charakterystyka jednokierunkowa:
- Kardioidalna (zwana też nerkową) – najpopularniejsza, zawsze spotykana w mikrofonach dynamicznych oraz pojemnościowych. Niektóre ‘pojemniki’ oferują także możliwość zmiany swojej charakterystyki na ósemkową bądź dookolną dzięki zamontowanemu na pokładzie przełącznikowi.
- Superkardioidalna – zbliżona do kardioidalnej. Charakteryzuje się trochę lepszą czułością co ‘nerka’ na sygnał z przodu, ale oferuje także dwa punkty zerowe (w okolicach 120 i 240 stopni).
- Hiperkardioidalna – jest jeszcze bardziej kierunkowa z przodu (węższa) niż supernerka, co oznacza, że jest podatna nawet na najmniejszy odchył od osi.
- Subkardioidalna – ta charakterystyka jest swego rodzaju hybrydą między nerkową a dookolną, bo charakteryzuje się niemal niezmienną czułością w zakresie od 0 do 90 stopni, po przekroczeniu których zaczyna stopniowo opadać.
- Charakterytyka typu „Shotgun” – specjalny rodzaj charakterystyki odznaczający się najwyższym ze wszystkich poziomem kierunkowości na sygnał z przodu.
Charakterystyka Dwukierunkowa:
- Ósemkowa– swą nazwę bierze właśnie z kształtu, jaki tworzy na znanych już nam wykresach. Jak zapewne już zdążyliście się domyślić, mikrofon o takim charakterze czułości będzie reagował najlepiej na dźwięki dochodzące do niego zarówno z przodu, jak i z tyłu z równoczesnym tłumieniem sygnałów dobiegających z boku (90 i 270 stopni).
Charakterystyka Wszechkierunkowa:
- Dookolna lub kołowa. Nietrudno się domyślić, że wyróżnia się jednakową czułością na sygnały dobiegające ze wszystkich kierunków.
Tagi:
Najczęściej wybierane marki mikrofonów dynamicznych:
#mikrofon dynamiczny Shure, #mikrofon dynamiczny Sennheiser
#mikrofon dynamiczny Audio Technica, #mikrofon dynamiczny AKG
#mikrofon dynamiczny Electro-Voice, #mikrofon dynamiczny RODE
#mikrofon dynamiczny Behringer, #mikrofon dynamiczny Samson
#mikrofon dynamiczny Lewitt, #mikrofon dynamiczny Beyerdynamic
Słowa kluczowe:
#mikrofon dynamiczny, #mikrofon dynamiczny USB,
#mikrofon dynamiczny XLR, #mikrofon do śpiewania, #mikrofon do wokalu,
#mikrofon estradowy, # mikrofon dynamiczny instrumentalny