Mikrofony dynamiczne

Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Mikrofon dynamiczny (magnetoelektryczny) 

Definicja mikrofonu dynamicznego:

Termin "dynamiczny" może mieć wiele znaczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięk i muzykę. W tym przypadku jednak ma to niewiele wspólnego z "zakresem dynamiki".

W tym kontekście odnosi się to do rodzaju elektromagnetyzmu, który dzieje się np. w dynamie roweru:  Kiedy przewodnik elektryczny porusza się w polu magnetycznym, indukowany jest prąd elektryczny.

Mikrofony dynamiczne są więc mikrofonami, które zamieniają dźwięk na sygnał elektryczny za pomocą elektromagnetyzmu.

Dzielą się one na dwie kategorie - mikrofony z ruchomą cewką i mikrofony wstęgowe:

  • Mikrofon cewkowy – głównymi elementami cewkowych mikrofonów są nabiegunnik będący źródłem stałego pola magnetycznego oraz membrana uformowana do postaci kulistej czaszy (często specjalnie pofałdowanej, aby zwiększyć obszar podatności), do której z kolei przymocowana jest cewka nawinięta metodą bezszkieletową. Ruch membrany pod wpływem fali mechanicznej powoduje ruch cewki w polu magnetycznym nabiegunnika, co powoduje powstanie w obszarze cewki sił elektromotorycznych, które z kolei powodują przepływ prądu.

Mikrofony te cechuje dobra kierunkowość i skuteczność, uwydatnianie mniejszych częstotliwości akustycznych i rezystancja w granicach kilkuset Ω.

  • Mikrofon wstęgowy – odbiornik energii akustycznej stanowi tutaj cienka wstęga aluminiowa, zawieszona między nabiegunnikami magnesu. Tylko jedna strona wstęgi jest otwarta i wystawiona na działanie fal akustycznych. Druga strona jest osłonięta szczelną obudową, zakończoną długą rurką, zwinięta spiralnie w pudle stanowiącym podstawę mikrofonu. Wstęga mikrofonu wykonana jest z paska blachy aluminiowej, pofałdowanego na całej długości, w celu nadania większej giętkości w kierunku ruchu i sztywnienia w kierunku poprzecznym dla zabezpieczenia przed skręcaniem. Ze względu na dużą wrażliwość wstęga jest podatna na wszelkie ruchy powietrza i przy silniejszym podmuchu może ulec trwałemu odkształceniu, a nawet zerwaniu. Dla ochrony przed tym mikrofony osłania się drucianą siatką.

 


 

Charakterystyka kierunkowości:

Charakterystyka jednokierunkowa:

  • Kardioidalna (zwana też nerkową) – najpopularniejsza, zawsze spotykana w mikrofonach dynamicznych oraz pojemnościowych. Niektóre ‘pojemniki’ oferują także możliwość zmiany swojej charakterystyki na ósemkową bądź dookolną dzięki zamontowanemu na pokładzie przełącznikowi.
 

Charakterystyka kardioidalna 

 

  • Superkardioidalna – zbliżona do kardioidalnej. Charakteryzuje się trochę lepszą czułością co ‘nerka’ na sygnał z przodu, ale oferuje także dwa punkty zerowe (w okolicach 120 i 240 stopni).

 

Charakterystyka superkardioidalna

 

 

  • Hiperkardioidalna – jest jeszcze bardziej kierunkowa z przodu (węższa) niż supernerka, co oznacza, że jest podatna nawet na najmniejszy odchył od osi.

 

Charakterystyka hiperkardioidalna

 

 

  • Subkardioidalna – ta charakterystyka jest swego rodzaju hybrydą między nerkową a dookolną, bo charakteryzuje się niemal niezmienną czułością w zakresie od 0 do 90 stopni, po przekroczeniu których zaczyna stopniowo opadać.

 

Charakterystyka subkardioidalna

 

 

  • Charakterytyka typu „Shotgun” – specjalny rodzaj charakterystyki odznaczający się najwyższym ze wszystkich poziomem kierunkowości na sygnał z przodu. 

 

 

Charakterystyka Dwukierunkowa:

  • Ósemkowa– swą nazwę bierze właśnie z kształtu, jaki tworzy na znanych już nam wykresach. Jak zapewne już zdążyliście się domyślić, mikrofon o takim charakterze czułości będzie reagował najlepiej na dźwięki dochodzące do niego zarówno z przodu, jak i z tyłu z równoczesnym tłumieniem sygnałów dobiegających z boku (90 i 270 stopni).

 

Charakterystyka dwukierunkowa

 

Charakterystyka Wszechkierunkowa:

  • Dookolna lub kołowa. Nietrudno się domyślić, że wyróżnia się jednakową czułością na sygnały dobiegające ze wszystkich kierunków.

 Charakterystyka Omnidirectional

 


 

Tagi:

Najczęściej wybierane marki mikrofonów dynamicznych:

#mikrofon dynamiczny Shure, #mikrofon dynamiczny Sennheiser

#mikrofon dynamiczny Audio Technica, #mikrofon dynamiczny AKG

#mikrofon dynamiczny Electro-Voice, #mikrofon dynamiczny RODE

#mikrofon dynamiczny Behringer, #mikrofon dynamiczny Samson

#mikrofon dynamiczny Lewitt, #mikrofon dynamiczny Beyerdynamic

 

Słowa kluczowe:

#mikrofon dynamiczny, #mikrofon dynamiczny USB,

#mikrofon dynamiczny XLR, #mikrofon do śpiewania, #mikrofon do wokalu,

#mikrofon estradowy, # mikrofon dynamiczny instrumentalny