Kolumny gitarowe

Filtrowanie

Aktywne filtry

Grid
List

Kolumny gitarowe, bez wbudowanego wzmacniacza

Kolumny gitarowe składają się zazwyczaj z drewnianej obudowy oraz jednego lub kilku głośników. Najmniejsze kolumny gitarowe posiadają jeden głośnik, te większe często dwa głośniki, ale także niektóre kolumny są zbudowane tak, aby pomieścić trzy, cztery lub nawet pięć głośników na raz.

Ogólnie rzecz biorąc, producenci budują niestandardową kolumnę dla każdego indywidualnego projektu, którego się podejmują; jednak kilka firm oferuje standardowy model, który można kupić w różnych rozmiarach i konfiguracjach zgodnie z wymaganiami różnych projektów, takich jak seria P2® firmy Marshall i seria Pro ™ od Fendera®.

Kolumny gitarowe dzielimy na cztery rodzaje:

  1. Kolumna 4x głośnik - jest to duża paczka w której znajdują się 4 głośniki i jest to chyba najbardziej popularna kolumna gitarowa często z głośnikami 12 cali.
  2. Kolumna 2x głośnik - jest to konstrukcja kolumny w której znajdują się dwa głośniki.
  3. Kolumna 1x głośnik - jest to kolumna w której znajduje się jeden głośnik.
  4. Kolumny 6x głośnik - jest to kolumna w której znajduje się sześć głośników ten typ kolumny często preferowany jest basistom.

Konstrukcja kolumny gitarowej:

Budowa kolumny gitarowej wydaje się bardzo prosta, jednak jest to mylne wrażenie, ponieważ konstrukcja samej kolumny oraz zastosowanie odpowiednich materiałów, głównie rodzaju drewna, (często jest to sklejka ze względu na to że lite drewno zbyt sporo waży) oraz wielkość i odpowiednie jej wytłumienie, ma bardzo istotne znacznie pod względem brzmieniowym.

Pod względem budowy wyróżniamy dwa rodzaje konstrukcji.

  1. Kolumna ścięta pod skosem do połowy
  2. Kolumna prosta od góry w dół

Kolumny gitarowe Marshall