Większość pianin cyfrowych realizuje szereg funkcji, które nie występują na tradycyjnym pianinie.

Pianina cyfrowe oferują zazwyczaj połączenie MIDI, co pozwala im kontrolować lub być kontrolowanym przez inne instrumenty elektroniczne i sekwencery. Mogą one również posiadać zewnętrzne gniazdo pamięci masowej do zapisywania i ładowania danych MIDI, które pianino może grać automatycznie, pozwalając mu funkcjonować jako odtwarzacz. Niektóre z nich posiadają wbudowany sekwencer wspomagający kompozycję.

Mogą one mieć podświetlone klawisze, tak aby początkujący mógł nauczyć się utworu grając klawisze, które są podświetlone. Niektóre mogą transposować (przenosić w skali) muzykę w trakcie jej odtwarzania, pozwalając pianiście grać w znanym kluczu, podczas gdy fortepian renderuje ją w innym.

Pianino akustyczne wytwarza pogłos w jego soundboardzie i w pomieszczeniu, w którym jest grane. Pianina cyfrowe często posiadają funkcję elektronicznej symulacji pogłosu. Inne cyfrowe pianina mogą mieć dodatkowe opcje pogłosu, takie jak "symulacja sceniczna". Niektóre z nich posiadają również efekty chóru, tremolo i fazera, które są generowane przez cyfrowe przetwarzanie sygnału (DSP). Niektóre z nich oferują dodatkowe dźwięki; typowe są instrumenty smyczkowe, klawesyn, organy, klawikordy i fortepian elektryczny.

Droższe i bardziej zaawansowane pianina cyfrowe często mają podobne cechy do klawiatur elektronicznych, które obejmują bardziej zróżnicowany zakres dźwięków. Cyfrowe pianino, które oferuje szeroką gamę dźwięków instrumentu jest ogólnie nazywany "ensemble piano" Pianina cyfrowe zazwyczaj używają czujników analogowych do działania na klawiaturze, w przeciwieństwie do czujników cyfrowych zwykłej klawiatury i syntezatora. Czujniki te działają w szczególności w podobny sposób jak te używane w analogowych joystickach znajdujących się na kontrolerach gier wideo, w których parametr velocity jest konwertowane z siły nacisku na klawisz

Od momentu powstania standardu interfejsu MIDI na początku lat 80-tych, większość pianin cyfrowych można podłączyć do komputera. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania, komputer może obsługiwać generowanie dźwięku, miksowanie ścieżek, zapisywanie muzyki, instruktaż muzyczny i inne zadania związane z komponowaniem muzyki.