Kategorie

Nowości Bestsellery Dostawa Regulamin O Firmie Sprzedaż hurtowa Kontakt

Kategorie

Informacje

NASZE AUKCJE

Aukcje allegro

Zwrot VAT

tax-free

LEASING

Leasing Leaselink

Raty

Santander Consumer Bank S.A. Raty PAYU CreditAgricole

Certyfikaty

Sklep PROkonsumenckiRzetelna Firma

PARTNERZY

Beyerdynamic Sennheiser

Pianina cyfrowe

Opiekun kategorii: Robert Możdżonek, robert@midi.pl, tel. 25 640 38 72
Sortuj według: popularności | ceny | nazwy | dostępności
Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna
Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna

Pianino cyfrowe - Pianina elektroniczne


Pianino cyfroweinstrument muzyczny zaliczany do elektrofonów. Jest on często mylony z keyboardem, m.in. dlatego, że obecnie różnice między tymi instrumentami są coraz mniejsze. Pianino cyfrowe wyróżnia się dokładniejszym i bardziej realistycznym niż w przypadku keyboardu odwzorowaniem dźwięku klasycznego pianina oraz tzw. ważoną klawiaturą o właściwościach fizycznych i dynamice bardziej zbliżonych do klasycznego pierwowzoru.

 

Pianina elektroniczne, Pianino elektryczne, Stagepiano

Pianino elektroniczne instrument muzyczny zaliczany do elektrofonów. Jest to Instrument klawiszowy o brzmieniu podobnym do pianina, w którym źródłem dźwięku są analogowe układy elektroniczne. Pianino elektroniczne w obecnych czasach wyewoluowało w pianino cyfrowe.

 

Pianino cyfrowe jest rodzajem klawiatury elektronicznej zaprojektowanej przede wszystkim jako alternatywa dla tradycyjnego fortepianu, zarówno w sposobie, w jakim się gra, jak i w wytwarzanym dźwięku. Ma na celu zapewnienie dokładnej symulacji akustycznego fortepianu.

 

 

Pianina elektryczne wykorzystują albo syntetyczną emulację albo próbki rzeczywistego fortepianu, które są następnie wzmacniane przez wewnętrzny głośnik. 

 

Pianino tego typu może czasami nie dorównywać prawdziwemu fortepianowi w dotyku i dźwięku, mają jednak inne zalety w porównaniu z pianinami akustycznymi. Instrumenty te kosztują znacznie mniej niż pianino akustyczne,na większość modeli jest znacznie mniejsza i lżejsza od pianina akustycznego.

 

Ponadto, pianina cyfrowe nie wymagają strojenia, a ich strojenie można zmodyfikować tak, aby pasowało do strojenia innego instrumentu (np. organów piszczałkowych). Niektóre pianina cyfrowe mogą również emulować inne dźwięki poza pianinem, najczęściej są to organy fajkowe, pianino elektryczne, organy Hammonda i klawesyn.  Pianina cyfrowe są często używane w szkołach muzycznych i studiach muzycznych w celu zastąpienia tradycyjnych instrumentów.

 

 

Cechy Pianin cyfrowych:

Poniżej znajduje się lista funkcji, które opisują cyfrowe pianino:

  • Pokrętła poziomu dźwięku/głośności, wyjścia słuchawkowe.
  • Zwykle nie wymaga częstej konserwacji, w przeciwieństwie do pianin akustycznych.
  • Wiele z nich zawiera implementację MIDI.
  • Może mieć cechy, które pomogą w nauce i kompozycji.
  • Często posiadają funkcję transpozycji.
  • Nie wymagają użycia mikrofonów.
  • Często są łatwe do przenoszenia.

 

W zależności od indywidualnych cech każdego fortepianu cyfrowego, mogą one zawierać o wiele więcej dźwięków instrumentu niż zwykłe próbki fortepianu. Wiele tańszych lub średnio wycenionych pianin cyfrowych często zawiera podstawowe instrumenty, takie jak zespół smyczkowy, pianino elektryczne, organy, klawesyn, gitarę i wibrafon, podczas gdy droższe i bardziej zaawansowane pianina cyfrowe mogą mieć szerszą gamę instrumentów, takich jak dźwięki syntetyzowane, instrumenty dęte, instrumenty tradycyjne, skrzypce, bębny, perkusja i różne efekty, podobne do typowej klawiatury cyfrowej lub syntezatora. Niektóre pianina cyfrowe mogą również posiadać kompletny zestaw implementacji General MIDI, oprócz wyżej wymienionych podstawowych brzmień.

 

Zazwyczaj posiadają 88 ważonych klawiszy, aby naśladować uczucie tradycyjnego fortepianu, zyskując w ten sposób klawiaturę ważoną.

 

Ponadto, większość pianin cyfrowych często zawierają symulowany mechanizm wagi klucza, w którym niższe dźwięki czują się cięższe niż wyższe dźwięki,  powielając uczucie rzeczywistego fortepianu. 

 

Pianina Cyfrowe Yamaha z serii Clavinova


Artykuły o tematyce pianina cyfrowe: